Управління освіти, молоді та спорту Тиврівської районної державної адміністрації Вінницької області

Підсумки проведення семінарів-практикумів 2019-2020 н.р. І семестр

Відповідно до плану роботи РМК на 2019-2020 н.р. протягом І семестру 2019-2020 н.р. було заплановано проведення 21 семінару з працівниками освіти району. План проведення семінарів практикумів виконано на 100 % .  Про це йдеться у відповідному наказі управління освіти, молоді та спорту Тиврівської від 24.12.2019  № 371 Про  підсумки проведення семінарів-практикумів у І семестрі 2019-2020 н.р.

                        

За підсумками проведення семінарів-практикумів визначено  9, які було проведено на високому методичному рівні, а саме:

 

 1. 25.10.19   семінар–практикум вчителів географії на тему : «Використання активних форм та сучасних методів на уроках географії» у  ЗОШ І-ІІІ ступенів c. Строїнці . Директор закладу Порохня В.П. презентував учасникам семінару освітню установу, ознайомивши з найкращими досягненнями та планами на майбутнє. Під час семінару методист РМК управління освіти, молоді та спорту Тиврівської РДА Грицишина Н.С. разом з присутніми обговорили актуальні питання щодо  самоосвіти і підвищення кваліфікації вчителя, умови проведення предметних олімпіад.

Вчитель географії Петрик О.А. представив відеоколаж фрагментів уроків з використанням сучасних методів  та прийомів роботи. Зокрема, робота в парах, проведення практичної роботи, робота в онлайн-системі.  Виховні заходи стоп-кадр «Брейн-ринг», «Захист проектів» презентували позакласну роботу педагога з учнями усіх класів з предмета. Голова сільської ради Голодюк В, Д. розповів про історію с.Строїнці та побратимів села.

Учасники семінару також  стали активними діячами у квесті-грі та мандрували по різних пізнавальних станціях.

 

 1. 07.11.2019  семінар педагогів-організаторів на базі управління освіти, молоді та спорту «Виховна система школи як  оптимальний простір життєтворчості особистості», проведений у формі методичного фестивалю.
 2. 13.11.2019 року відбувся районний семінар учителів біології та хімії на базі ЗОШ І-ІІІ ст. с. Строїнці на тему "Метод проектів на уроках біології та хімії". В рамках семінару розглянули питання створення сприятливої психологічної атмосфери сучасного уроку природничих дисциплін  (психолог Жук Л.В.). Вчитель біології та хімії Жук В.А.  презентував досвід роботи з теми «Метод проектів на уроках біології та хімії», а також з методики організації виконання практичних робіт на уроках хімії. Також розглянув із вчителями питання систематичної номенклатури органічних сполук IUPAC при вивченні органічної хімії.

Здійснено аналіз сучасного підручника біології (Біологія 9-10 клас, автор Задорожний К.М.) (вчитель біології ЗОШ І-ІІІ ст. с. Селище). Підсумували роботу над темою семінару в ході круглого столу «Я маю свою думку».   Актуальні питання висвітлила методист РМК Кроча О.М. :

 •  самоосвіта і підвищення кваліфікації вчителя: інструменти та підходи;
 • проведення у районі учнівської олімпіади з екології, біології та хімії у 2019-2020 н.р..
 1. 14.11.2019 року районний семінар вчителів початкових класів на базі ЗОШ І-ІІ ст. с. Велика Вулига. Тема: "Ефективні підходи до роботи початкової ланки  освіти в умовах НУШ".  

     В ході семінару були розкриті теоретичні засади діяльнісного підходу в навчанні молодших школярів. Присутні ознайомилися з роботою та творчими знахідками вчителів Великовулизької  ЗОШ І-ІІ ступенів , відвідали та проаналізували  інтегрований  урок літературного читання та музичного мистецтва  у 3 класі « Осінь щедра і багата» (вчителі Краснюк Н.М. та Мельник С.М.), ранкову зустріч у 1 класі «Ми актори» (вчитель Супруга Л.В.), «Я досліджую світ»  у 2 класі  «Україна – моя країна» (вчитель Джига Т.П.), майстер-клас з виготовлення прикрас для дівчаток та дефіле «Маленькі модниці» (вчителі Раковська Л.Л., Мельник С.М.)

    Учасники семінару за круглим столом обмінялися досвідом на тему «Нова українська школа – нові підходи до навчання і виховання»(Жилінська Т.О. методист РМК)

 1. 21 листопада 2019 року районний   семінар-практикум  для  вихователів  груп  продовженого  дня  на базі Василівської ЗОШ І-ІІ ступенів    на  тему: «Особливості організації роботи групи продовженого дня в умовах реалізації Концепції НОВОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ШКОЛИ», в роботі якого взяли участь методист  РМК Жилінська Т.О. та вихователі ГПД Тиврівського району.

Методист районного методичного кабінету Жилінська Т.О. розкрила особливості організації роботи групи продовженого дня в умовах реалізації Концепції НУШ.  А також наголосила, що основа успішної роботи ГПД полягає в узгодженості між роботою вчителя початкових класів та вихователя ГПД задля якісного освітнього процесу в умовах реалізації Концепції Нової української школи, тому методики, які використовує класний керівник повинні застосовуватись і  вихователем у його роботі.  

 Плідно та з цікавістю попрацювали педагоги й під час практичної частини, де Гречко Г.А., вчитель початкових класів, вихователь ГПД, провела майстер-клас з використання нового освітнього ресурсу LEGO у роботі ГПД, а вихователь ГПД Олійник С.А. - щодо експериментів та досліджень, які можна проводити в щоденній роботі з учнями. Опрацювали  техніку «айсингу» ( розмальовування печива) та техніку «ебру» (малювання по воді), з якими  ознайомила Маргарита Пеарл.   З вихователем ГПД ГречкоГ.А.   створили тематичну папку-лепбук, отримали методичні поради  щодо використання лепбуків у роботі вихователя ГПД.

 

 1. 26 листопада 2019 року   районний семінар вчителів математики на базі ЗОШ І-ІІІ ступенів с. Ворошилівка за темою «Розвиток креативного мислення на уроках математики як засіб формування творчого потенціалу учнів».   

 Вчитель математики вищої категорії Ковальчук М.М. запросила усіх на творчі посиденьки до математичного арткафе «В колі однодумців», де у формі тренінгу було показано різні креативні форми та методи роботи на уроках математики. До роботи кафе активно долучилась керівник районного методичного об’єднання вчителів математики Гончарук О.Ф., яка поділилась своїми творчими знахідками в роботі.

Цікавий виховний захід презентувала увазі гостей вчитель математики Грибок О.В. Захід проходив у формі математичної гри «Хто зверху» за участю учнів 9-11 класів.

Підсумок семінару було проведено у формі круглого столу, під час якого учасники семінару аналізували, ділилися враженнями, обмінювалися думками щодо змісту заходу. Вчителі відзначили високий професійний рівень педагогів, практичну значимість такого методичного заходу.

 1.  11 грудня семінар директорів  закладів загальної середньої освіти на базі Тростянецької ЗШ І-ІІІ ст. на тему «Освітнє середовище закладів загальної середньої освіти».

   Директор школи Біліченко В.В. розкрив   теоретико-методичні основи формування таких складників освітнього процесу як: інтелектуальне середовище, безпечне, психологічно комфортне, здоров'я  збережувальне, інформаційне та соціальне, а також середовище НУШ. Практична частина семінару розпочалась з ранкової зустрічі.  Першокласники НУШ  запросили на ранкову двомовну (українсько-англійську) зустріч та у досліджений ними світ планет Сонячної системи. Було продемонстровано принципи і формулу НУШ у дії, яка має, безперечно, позитивні результати: маленькі школярі орієнтуються в освітньому просторі, відкриті до діалогу, компетентні в темі тижня тощо (вчителі Пащенко А.В. та Гордійчук Л.В.).

  Заступник директора Василик А.І. Продемонструвала управлінський аспект з формування безпечного середовища, інструктивно-законодавчої бази, документації закладу, обсяг і циклограму роботи з даного питання. Практичний аспект — заняття з формування навичок надання першої долікарської допомоги (медпрацівник Безпалько О.О.) , шкільний проект «Лежачий поліцейський» (керівник – заступник з виховної роботи ВасиликМ.Я.).  

Психологічно комфортне середовище закладу формується через психологічний супровід освітнього процесу, тренінги, навчання групи медіаторів з числа учнів старших класів (психолог Буйволова Я.О.).  

Свою систему роботи презентував учитель фізичної культури Лановенко О.А. щодо пропагування серед учнів здорового способу життя. Досягнення школярів у спорті свідчать про систематичність та результативність  роботи.

Досвідом формування соціального та інформаційного середовищ у закладі поділились педагог-організатор та вчитель інформатики (Лановенко О.В., Якімова В.В.).

До висвітлення питань семінару активно долучились начальник відділу освіти Нижник О.Т. та методисти районного методичного кабінету, Жилінська Т.О., Козак Л.О.

 1. 21 грудня 2019 року   семінар  заступників директорів загальноосвітніх шкіл  на базі Тиврівського ліцею поглибленої підготовки в галузі науки, де було всебічно висвітлено актуальну на разі тему «Розвиток творчого потенціалу учнів у системі роботи педагогічного колективу закладу освіти».

Розпочала роботу семінару завідувач районним методичним кабінетом Козак Л. О., ознайомила з планом, окреслила мету, завдання семінару. Долучилась до роботи і  методист районного методичного кабінету ПанченкоО.О.  Проведення семінару чітко організоване згідно з планом.  Директор ліцею Подзігун А.М.  презентував заклад, роботу адміністрації та педагогічного колективу, детально познайомив з системою управлінської діяльності у  Тиврівському  ліцеї –  закладі нового типу для роботи з обдарованою сільською молоддю.

Заступник директора з навчально-виховної роботи  Маринчук І.В. докладно  висвітлила перед  учасниками семінару  систему  роботи педагогічного колективу з розвитку творчого потенціалу обдарованих учнів, теорією та методикою формування такої системи у педагогічному колективі закладу освіти.

Досвідом роботи щодо упровадження інноваційних форм з розвитку творчої особистості учнів поділилися педагоги ліцею:

учитель математики Сидорук В.А. провів із заступниками майстер-клас з використання технологій WEB 2.0,

учитель української мови і літератури Сауляк А.В. познайомив учасників семінару з методикою і практикою використання шаблонів при вивченні української літератури,

учитель української мови і літератури Маринчук А.А. продемонстрував ефективність використання  системи  опитування пультами для голосування під час тестування учнів,  підготовки їх до складання ЗНО з української мови;

читель англійської мови Лавренчук Ю.М. практично показав формування творчої особистості учнів на уроках англійської мови в процесі роботи з медіатекстами,

учитель історії Лавров В.О. розповів про розвиток творчих здібностей учнів шляхом залучення їх до  наукової діяльності,

учитель біології Баклаженко І.М. разом з учнями на практиці продемонструвала прийоми формування дослідницьких здібностей учнів методом проектів, де учні демонстрували виокремлення «живої» і «мертвої» води.

Учні провели для заступників директорів загальноосвітніх шкіл екскурсію   ліцеєм, розповіли про свої досягнення, про відзначення кращих ліцеїстів , показали   освітнє середовище закладу. 

В ході  проведення з учасниками семінару ділової гри  «Особистість вчителя та обдарована дитина» заступником директора з навчальної роботи Табачук О.С. було організовано змістовні вправи, які сприяли усвідомленню педагогами важливості використання інноваційних технологій у роботі з обдарованими учнями.

Високий рівень підготовки та проведення районного семінару заступників директорів відзначили завідувач районного методичного кабінету Козак Л.О. та заступники загальноосвітніх шкіл, що засвідчило значну роботу заступників директора ліцею Маринчук І.В., Табачук О.С., ефективну  співпрацю адміністрації та членів педагогічного колективу.

 1.  01.11.2019 семінар вихователів ДНЗ на базі ДНЗ (ясла-садок) «Мальва» смт Тиврів (завідувач Малощак А.В.) на тему «Формування здоров’я збережувальних  знань та вмінь у дітей дошкільного віку в ДНЗ».

 

Відповідно до графіка, з достатнім ґрунтовним методичним, змістовим  та організаційним рівнем  підготовки та проведення відбулися семінари-практикуми у закладах району: 

- семінар-практикум учителів основ здоров’я на тему  «Впровадження здоров’я збережувального та здоров’я формуючого середовища в освітньому процесі», досвід учителя ЗОШ с. Дзвониха Чернеги О.А., екскурсії до підприємства «Караван», музею-садиби М.Пирогова м. Вінниця (22.10.2019)       

- виїзний семінар вчителів суспільних дисциплін «Використання експозицій музеїв Вінниччини під час вивчення історії». Учасники відвідали Державний архів Вінницької області та музеї м.Вінниці.

Методист РМК Грицишина Н.С.  запропонувала для обговорення педагогів питання про самоосвіту і підвищення кваліфікації вчителя, про роботу з обдарованими дітьми, зокрема питання організації та участі учнівської молоді в олімпіадах та конкурсах.

Учасники семінару побували на тематичних екскурсіях: Вінницька вежа, музеї української марки ім. Якова Балабана, ретротехніки «Автомотовелофоторадіо». Продуктивно пройшов  інтерактивний діалог у Державному архіві Вінницької області з Легуном Ю.В.-директором Державного архіву Вінницької області  (29 жовтня 2019);

 - семінар вчителів трудового навчання «Сучасні підходи до організації і проведення уроків трудового навчання», в ході якого  розглядались питання методистом РМК Грицишиною Н.С. про самоосвіту та підвищення кваліфікації вчителя, про організацію та проведення ІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з трудового навчання.

Вчителі загальноосвітніх закладів освіти провели майстер-класи:

 • Виготовлення із фольги квіток (робота з тонким металом).

Красівська О.В. - учитель трудового навчання ЗОШ І-ІІ ст. с.Жахнівка

 • Виготовлення об’ємної штучної квітки з паперу.

Швець Л.Л. -вчитель трудового навчання ЗОШ І-ІІ ст.с.Сліди

 • Створення підставки під горнятко із деревини.

Мардибан В.В.-вчитель трудового навчання ЗОШ І-ІІ ст. с. Рогізна

 • Виготовлення прикрас для зачісок (оздоблена резинка, заколка).

Масюк Н.Л. - вчитель трудового навчання ЗОШ І-ІІ ст.с.Колюхів

 • Листівка в техніці айріс фолдінг.

Лисенко І.В. - вчитель трудового навчання ЗОШ І-ІІ ст.с.Дзвониха

 • Виготовлення троянд із ватних дисків.

Романюк А.П.- вчитель трудового навчання ЗОШ І-ІІ ст. с.Бушинка

Учасники семінару підсумували, що майстер класи - шлях до саморозвитку та творчого пошуку (01.11.2019).

   - семінар учителів інформатики   «Методика підготовки старшокласників до участі в олімпіадах з інформатики та інформаційних технологій». У ході проведення семінару  було підведено підсумки олімпіад у 2018-2019  н.р., обговорено шляхи підвищення результативності учнів, розглянуто проблемні організаційні питання та шляхи їх усунення, також проведено практикум з розв’язування олімпіадних завдань. Розв'язування  олімпіадних задач у середовищі:

-    текстового редактора – Соколюк В.В. вчитель інформатики ЗОШ І-ІІІ   ст. с. Селище               

 • редактора презентацій – Калашнікова Н.М. вчитель інформатики ЗОШ І-ІІІ ст. смт. Сутиски
 • табличного процесора – Клочак В.В. вчитель інформатики ЗОШ І-ІІІ ст. смт. Тиврів
 • систем управління базами даних – Тоха В.В. вчитель інформатики Тиврівського ліцею – інтернату

          Учасники семінару отримали методичні рекомендації, практичні поради, особисті напрацювання вчителів з питань виховання майбутніх олімпійців (12 листопада 2019 року) ;

  • семінар працівників психологічної служби на тему: " Екзистенціальна терапія. Боротьба з травмами"на базі Сутисківської спеціалізованої середньої школи-інтернат І-ІІІ ступенів. Тренінгове заняття підготували і провели : практичний психолог Вечірко А.О. та соціальний психолог Лугова О.М. Обговорення та підсумки семінару підвели Мосієнко С.А. та Какулія Л.Л. (15 листопада 2019 року);

- семінар вчителів української мови та літератури  4 грудня 2019 року на базі ЗОШ І-ІІІ ст. с. Колюхів. Участь у семінарі-практикумі на тему «Компетентнісний підхід та реалізація наскрізних змістовних ліній на уроках української мови та літератури» взяли 20 педпрацівників зі шкіл району.  Директор школи, вчитель української мови та літератури Андрійченко В.О. ґрунтовно опрацювала з учасниками семінару інструктивні та теоретико –методичні засади реалізації наскрізних змістових ліній та продемонструвала  фрагменти уроків із застосуванням  активних  методів, форм та видів  роботи з учнями на уроках української мови та літератури з формування мовної компетентності учнів. Вчитель  Козіна О.О. провела тренінг-практикум  щодо можливостей застосування на уроках словесності  методу «Шість капелюхів», таксономії Блума. Учасники в ході майстер-класу створили лепбук «Зміни в правописі». Робота семінару була результативною, мала практичний характер;

- спільний районний семінар вчителів предмету "Захист Вітчизни",  Тиврівського райвіськкомату, районного сектору ДСН України у Вінницькій області. В ході спільної роботи учасники семінару опрацювали ряд питань, а саме:

  • планування роботи з предмету «Захист Вітчизни», формування в учнівської молоді життєво необхідних знань, умінь і навичок щодо «Захисту Вітчизни

               (Нижник О.Т.,  начальних відділу освіти  УОМС РДА,

                          Самохвал О.В. керівник РМО вчителів «Захисту Вітчизни»

  • основні завдання ЗСУ на сучасному етапі;

            (Чорний О.С., військовий комісар Тиврівського РВК)

  • профорієнтація молоді до служби у ЗСУ;

(Кушнір О.В., заступник військового комісара Тиврівського РВК)

  • забезпечення власної безпеки і безпеки інших людей у надзвичайних  ситуаціях мирного і воєнного часу

(Сторожук О.В., провідний фахівець районного сектору ДСНС України у Вінницькій області);

- районний семінар учителів зарубіжної літератури   в  ЗОШ І-ІІІ ст. с.Уяринці відбувся. Учасники заходу спостерігали  урок  характеристики героїв "Альпійської балади" В.Бикова,  долучилися до Андріївський вечорниць, які підготувала учитель зарубіжної літератури Маліцька Т.Г. Відбулася презентація художньої  книги "В 'яр" Л. Сичко, уродженки села Уяринці. Працівники Вінницького педагогічного коледжу розповіли про філологічну лабораторію на базі закладу. Поетеса, кандидат філологічних наук Т.В.Яковенко декламувала власні поезії на біблійну тематику (13.12.2019 року) ;

- 24.10.2029 р. семінар керівників дошкільних закладів освіти на базі Селищенського ДНЗ «Лісова казка»   (завідувач Поступайло Н.Р.)  на тему «Компетентнісний підхід до організації освітньої роботи в закладах дошкільної освіти».